Бібліотечна статистика є важливим показником оцінки якості діяльності будь-якої бібліотеки. Використання АБІС значно прискорює процес відбору більшості статистичних показників роботи бібліотеки. З 2006 року в НТБ ВНТУ функціонує АБІС “УФД/ Бібліотека”, за допомогою якої кожен відділ бібліотеки має можливість здійснити відбір тих показників, що стосуються їх роботи.
Відділ ІТКЗ НТБ готує такі види звітності:
— По наповненню електронного каталогу (ЕК) документами:
— по видам документа (книги, ДСТУ, дисертації, статті періодики, тощо) щоденна, місячна, річна;
— по співробітникам місячна та річна.
— По відсканованим документам за місяць та рік.
Щоденна звітність по видам документа (слайд 3) відображає кількість нових документів, занесених в ЕК , вилучених з нього або перенесених з одного виду документа на інший. Також у цій звітності є інформація про загальну кількість документів кожного виду станом на кінець дня.
Місячна звітність по видам документа (слайд 4) надає інформацію про кількість занесених на протязі місяця документів кожного виду, кількість їх від початку року та на кінець звітного періоду, а також про загальну кількість документів кожного виду в ЕК. Наприкінці року з цієї форми отримуємо цифри для річної звітності НТБ ВНТУ.
Місячна звітність по співробітникам (слайд 5) надає інформацію про кількість занесених в ЕК документів кожним співробітником НТБ за звітний період (місяць). Останній стопчик містить кількість введених документів від початку року.
Додатково ведеться облік вилучених з ЕК документів.
Інформацію до всіх цих звітів отримуємо за допомогою пошукового апарату АБІС “УФД/ Бібліотека” (відбір документів) з форми “Каталог документів”.
На данний час кількість записів в ЕК налічує понад 207 тисяч
В АБІС “УФД/ Бібліотека” крім форми “Каталог документів”є також форми “Бібліотечний фонд” та “Читачі”. Форма “Бібліотечний фонд” дозволяє отримати статистичні показники стосовно наповнення бібліотечного фонду, його розподілу по місцям збереження та списання. Форма “Читачі” застосовується для збору статистичних даних по читачам (більш детально у доповіді Суровенко Г.Ф.).
Відділ ІТКЗ також щомісяця надає інформацію про кількість оцифрованих документів, відсканованих сторінок (підрахунок йде вручну) та прописаних в ЕК електронних документів . На початок жовтня 2015 р. Електронна бібліотека ( повнотекстова база) налічує понад 1600 документів. З них переважна більшість – книги (понад 1100), а також методичні посібники ( понад 200). Більшість документів Електронної бібліотеки спрямовані для вирішення задачі книгозабезпечення навчального процесу.
Статистика по сайту НТБ ВНТУ
Статистика по сайту НТБ ВНТУ (слайд 6) ведеться за допомогою Google Analytics. Звіти подаються щомісячно та щоквартально. Статистику по сайту почали вести з 5 листопада 2014 року.
— користувачі (ті які мали принаймні один сеанс в указаний проміжок часу. Враховуються нові користувачі, а також ті, що повернулися);
— нові користувачі (кількість користувачів, які здійснили відвідування вперше під час вибраного діапазону дат);
— сеанси (сеанс – це період часу, протягом якого користувач активно взаємодіє з сайтом);
— перегляди сторінок (це загальна кількість переглянутих сторінок. Повторні перегляди однієї сторінки також враховуються);
— унікальні перегляди сторінок (це кількість сеансів, протягом яких указану сторінку було переглянуто принаймні один раз).
Також ведеться статистика по відвідуваності з різних країн світу, вона включає в себе:
— країну;
— сеанси;
— нові сеанси (відсоткове значення відвідувань, що здійснювалися вперше);
— нові користувачі.
Окремо ведеться статистика по електронному каталогу, до неї входить:
— перегляди сторінок;
— унікальні перегляди сторінок.
Щомісячний звіт детальний, в ньому розписана статистика за кожний день. В щоквартальний виносяться тільки загальні дані по місяцю. На слайді 7 представлені 3 таблиці, в які зводяться дані з щомісячного звіту, а саме: електронний каталог, статистика по сайту, статистика по країнах.
На слайді 8 представлені цікаві факти статистики з 1 січня 2015 по 30 вересня 2015 р. включно. Користувачів сайту — 10 732, нових користувачів сайту — 10 698, сеансів — 17 034, переглядів сторінок — 51 328, унікальних переглядів сторінки — 36 896. Сайт відвідало рівно 100 країн, а самою активною 10-кою є: Україна, Росія, Кенія, Китай, Німеччина, Японія, Нідерланди, Південна Корея, Індія. А якщо подивитися статистику по містах, то сайт відвідали 1130 різних міст.
Статистика Інституційного Репозитарію ВНТУ
Статистика по Інституційному Репозитарію ВНТУ ведеться за допомогою Dspace (слайд 9) та Google Analytics (слайди 10,11).
На слайді 9 виділені статистичні дані кількості переглядів обраного файлу, розподіл переглядів по місяцям та загальна кількість переглядів.
На слайді 10 представлено моніторинг Інституційному Репозитарію ВНТУ за допомогою Google Analytics за період часу з 25.06.2015 року по 19.10.2015 року по сеансам роботи, а на слайді 11 маємо інформацію про читацьку аудиторію по місцю знаходження (країна, місто) та за віком, статтю та категорією інтересів.
Висновки
Отже, АБІС “УФД/ Бібліотека” дозволяє швидко і зручно здійснювати моніторинг статистичних показників роботи бібліотеки, їх аналіз та планування. Серед недоліків пакету : неможливість отримати кількість звернень до ЕК, кількість користувачів, що скористались електронними книгами.
Використанння DSpace та Google Analytics дозволяють отримати широкий спектр показників роботи сайту НТБ та Інституційного Репозитарію з метою поліпшення якості обслуговування користувачів.
Використання АБІС УФД/Бібліотека для статистичної звітності НТБ ВНТУ
На сучасному етапі розвитку нашого суспільства, коли виникла необхідність реформування всієї бібліотечної галузі, проблема досконалості бібліотечної статистики, як важливого джерела точних і достовірних відомостей про стан бібліотечної справи, набрала особливу значимість.
Статистичний облік у бібліотеці — це реєстрація, підрахунок і кількісна характеристика обсягу, складу та руху бібліотечного фонду; числа і складу читачів і книговидач; обсягу і складу масової, бібліографічної, методичної та інших видів бібліотечної роботи для вивчення діяльності бібліотек, узагальнення результатів. Оскільки статистичні показники, розраховані на тривалий термін, вони дозволяють визначати тенденцію на розвиток в майбутньому, що є основою складання перспективних планів бібліотеки. Статистичний облік полягає в отриманні, групуванні та узагальненні даних про стан діяльності бібліотеки. Показники бібліотечної статистики — кількісні характеристики того або іншого явища бібліотечної діяльності, виражені в абсолютних, відносних або середніх величинах.
В 2000 р. вийшов ГОСТ 7.20-2000 Бібліотечна статистика, у відповідності до якого ведеться облік всіх показників роботи нашої бібліотеки. Даний стандарт встановлює єдині правила і вимоги до збору і пред’явлення статистичних даних бібліотеки, єдиний термін, визначення і єдині одиниці обліку документів фонду, обслуговування користувачів, єдиний мінімум статистичних даних для бібліотек всіх відомств.
Моя доповідь орієнтована, в основному, на бібліотеки, які займаються автоматизацією технологічних процесів, що пов’язані із обслуговуванням користувачів.
В бібліотеці ВНТУ впроваджена програма УФД/Бібліотека, яка використовується для зведення та опрацювання статистичних даних. Організація статистичних електронних таблиць, пов’язаних між собою, дозволяє створити підґрунтя для формування статистичних бібліотечних даних. Формування всіх статистичних відомостей здійснюється за будь-який період часу з можливістю збору даних з наростаючим підсумком.
Одним із завдань обслуговування в системі УФД/Бібліотека є розробка технології автоматизованого отримання підсумкових статистичних даних по кожній бібліотечній операції і по кожному підрозділу бібліотеки:
— кількість користувачів за єдиним ч/к;
— кількість користувачів за категоріями;
кількість обслужених;
відвідування;
книговидача;
боржники.
статистика по книгозабезпеченню
Хочу зазначити, що у нас в УФД/Бібліотека питання такого роду поки що не зовсім розроблені. Наприклад, система статистичного обліку відвідувань безпосередньо пов’язана з книговидачею (при отриманні або поверненні документів), тобто програмою передбачено рахувати відвідування тільки за виданими або повернутими документами.
Визначити кількість користувачів, які обслуговуються в НТБ можна за різними атрибутами: факультет, група, курс, місце роботи, категорія користувача тощо.
За оновленою версією УФД/Бібліотека 2.5.23 (від 30.05.2015) було доповнено визначення кількості користувачів за наявністю Pin-cod.
Облікувати нових користувачів можна за датою реєстрації як за конкретний день, так і за певний період. За період з 1.01.15 по 23.10.15 в НТБ було обслуговано 11707 користувачів.
Відвідування — звернення користувача до бібліотеки для отримання або повернення літератури, бібліографічної інформації або з іншою метою відповідно до функцій бібліотеки. Відвідування показує кількість людей, які користуються документами бібліотеки. Одиницею обліку є одне відвідування користувачем, отримання або повернення документів, робота з довідково-бібліографічним апаратом, отримання довідок і консультацій тощо. Відвідування є кількісним показником бібліотечної статистики, що характеризує читацьку активність користувачів і обсяг роботи бібліотеки в цілому.
Обліковим документом користувача є електронний формуляр користувача (Картка читача), який містить як загальну інформацію про нього, надану за згодою користувача, (персональні дані: дату народження, інформацію про курс та факультет для студентів чи про підрозділ і посаду для викладачів та співробітників, адресу, телефони), так і локальну (статус користувача, дату, до якої формуляр дійсний, та дозволи на користування бібліотечними послугами; блокування і його причини; примітки та ін.).
Під час відвідування користувачем бібліотеки бібліотекар відмічає в базі відвідування в ручному режимі, скануючи його студентський або читацький квиток. Книговидача. Показує кількість документів, що використовуються користувачами в усіх структурних підрозділах нашої бібліотеки. Книговидача облікується по галузям знань, а також за видами (книги, брошури, журнали), мовами, цільовим призначенням (наукова, навчальна). Облік видачі видань проводиться по кількості виданих примірників зареєстрованих в електронному формулярі користувача.
При виборі обумовленої дати, користуючись зазначеними днями і місяцями календаря даної статистики, можна дізнатися цифру книговидачі та відвідувань за день, місяць, рік.
Через форму “Видані документи” можна дізнатися обсяг книговидачі за категоріями користувачів, факультетом, курсом або місцем роботи, місцем видачі, хто видав.
Важливим пунктом в автоматизованому статистичному обліку вважаються дані по заборгованості за документами і боржників бібліотеки. Виявленню заборгованості сприяє автоматизований контроль за термінами користування документами.
Згідно з Правилами користування НТБ ВНТУ вся література видається на навчальний рік. Термін користування зафіксовано в Картці читача: вкладка “Видані документи” / Термін повернення.
В разі, якщо користувач вчасно не повернув отримані документи до бібліотеки (такі виділені червоним кольором), система його блокує, і подальше обслуговування неможливе до повного розрахування.
Виявити кількість боржників можна через зовнішню вихідну форму. В полі “Дата” вводиться, наприклад, поточне число, місяць, рік. Система виводить список читачів, що заборгували літературу станом на цей період та кількість документів по кожному користувачу.
Для ефективного інформаційного забезпечення навчального процесу розроблено модуль “Книгозабезпеченість навчальних дисциплін” бази даних LIBRARY системи “УФД/Бібліотека”, який постійно оновлюється і поповнюється. Його використання сприяє покращенню придбання та розподілу навчальної літератури.
Поняття терміну «книгозабезпеченість» трактується як визначення числа примірників книг, відібраних за різними критеріями: або в розрахунку на одного студента, або за напрямками та спеціальностями, чи за циклами дисциплін, або за конкретними дисциплінами. Але в якості основного показника книгозабезпеченості є вибір кількості примірників книг конкретної дисципліни, розділеної на число студентів, що її вивчають.
Модуль «Книгозабезпеченість» складається з каталогу «Дисципліни» і «Тематико-типологічного плану» (ТТП).
Каталог «Дисципліни» створюється на основі навчальних планів.
Модуль «Книгозабезпеченість» дає можливість отримувати різноманітну статистику щодо забезпеченості за окремими навчальним дисциплінами або факультетами (кафедрами).
“Тематико-типологічнй план: аналіз” дає можливість побачити книгозабезпеченність по конкретній дисципліні.
На слайді видно кількість назв по вибраній дисципліні.
На сьогодні в переліку дисциплін маємо понад 1600 дисциплін з кількістю назв та примірників.
На кінець 2014 р. книгозабезпеченість в НТБ становить на одного користувача 111,5 прим.; на одного студента — 147,6 прим. Книгозабезпеченість навчальною літературою на одного студента становить 59,2. Обертаність фонду — 1,2, що говорить про достатню кількість літератури в бібліотеці та її ефективне використання.