Питання залучення молодих кадрів набуло в останні роки особливої гостроти: на роботу можуть приймати лише фахівців з вищою спеціальною освітою. А їх зараз обмаль і тенденції збільшення на ринку праці поки що не спостерігається. По-перше, це вартість навчання, по-друге, внутрішня мотивація абітурієнта змушує обирати його більш оплачувану роботу. Перший пункт регулюється законодавчо, а от проблема мотивації залишається на сумлінні бібліотек, а особливо керівників бібліотек. Щоб дослідити причинно-наслідкові зв’язки між залученням молодих людей до бібліотечної справи та жагою працювати у бібліотеці і надалі, були сформовані два опитування серед молодих бібліотекарів України та іноземних бібліотек Польщі, Словенії та Хорватії. З України вдалося зібрати 100 відповідей з бібліотек різних підпорядкувань, з іноземних бібліотек – 44 відповіді. Для чистоти аналізу опитування варто звернути увагу на середню заробітну плату в галузі та в країні в цілому. Дані представлені у діаграмі 1.
Як бачимо, Україна має найнижчі показники серед країн, які досліджувалися. Але і в Польщі середня зп набагато більша, ніж середня зп бібліотекаря. У Словенії та Хорватії рівень оплати праці бібліотечних фахівців суттєво відрізняється. Але варто зауважити, що в цих країнах працевлаштування без вищої спеціальної освіти не відбувається. А у Словенії окрім власне зп, бібліотекар отримує також відшкодування на харчування та дорогу до робочого місця в межах робочого часу.
Але судячи з результатів, які подані нижче, зп не є вирішальним фактором ні у виборі професії, ні у мотивації до роботи.
Зокрема, на діаграмі 2 видно, що основною причиною роботи у бібліотеці для іноземних бібліотекарів є зацікавленість у роботі, зокрема:
- любов до книг, читання;
- потяг до організації та класифікації;
- вдалий професійний приклад з дитинства;
- бути в оточенні культурної та інтелектуальної спадщини.
Українські реалії значно впливають на діаграму причин вибору професії: діаграма 3.
Випадковість вибору становить 31%, і найбільше місце займають: примус батьків, найнижча вартість навчання та можливість працювати з педагогічною та редакторською освітою. 19% зробили свій вибір з прикладу професії близьких родичів чи приємних спогадів про шкільних бібліотекарів. Любов до професії включає: захоплення книгами, можливість повсякчас розвиватись, знаходитись серед цікавих людей, втілювати свої ідеї, корисні для суспільства.
Іноземні бібліотекарі на 61,4 % задоволені вибором професії та 15,9% планують працювати надалі.
37% українських бібліотекарів задоволені своїм вибором, 4% — не задоволені і 10% — відносно. Серед причин, чому професія не відповідає сподіванням:
- важко отримати підвищення
- некомфортні умови праці
- “застарілість” колективу
- поганий мікроклімат на роботі
- недостатня фінансова складова
- авторитарне керівництво
- погана матеріально-технічна база
Виходом із такої ситуації молоді працівники бачать або вихід в декрет, або пошук іншої роботи.
Приємно бачити відповіді, що ті працівники, які прийшли у професію випадково, тепер задоволені роботою і навіть мають намір просуватися далі у кар’єрі.
Якщо ж розглядати головне питання — мотивацію, то істотні відмінності національного характеру також прослідковуються. Головний рушійний фактор для плідної роботи іноземні бібліотекарі називають почуття комфорту на роботі, сюди входять:
- розслаблююча атмосфера, приємна обстановка
- легка робота
- професійне робоче обладнання
- дружня атмосфера та приємний колектив
- можливість вибору командної роботи чи одиночної
У спілкуванні бібліотекарі вбачають як і спілкування з колегами-професіоналами, так і професорами, відвідувачами бібліотеками і навіть бажання зробити бібліотеку максимально корисною для меценатів.
Допомога іншим:
- радість допомагати людям знаходити для них потрібну інформацію
- задоволення відвідувачів від проведених заходів
- “Люди та їхнє щастя, коли вони знайдуть книгу, яку вони хочуть”
Професійний розвиток — це, насамперед, можливість постійно займатися самоосвітою, побудувати кар’єру, отримувати хороші відгуки і постійно нові виклики.
Для бібліотекарів України найбільш важливим мотиваційним фактором, як і для іноземних колег, є почуття комфорту, але вони вкладають у нього трохи інші характеристики:
- доброзичливий, злагоджений колектив
- комфортні умови праці, що включає тепло в приміщеннях, забезпеченння технікою
- систематична зарплатня
На другому місці почуття потрібності своїм користувачам: задоволення від допомоги у підборі необхідної інформації, від руйнування стереотипів бібліотечної професії та можливість брати участь у культурному розвитку суспільства
Третє місце посідає саморозвиток: можливість неформальної освіти, вивчення мов, а особливо реалізація творчого потенціалу.
На четвертому місці підтримка керівництва. Сюди відносять підтримку у реалізації ініціатив, похвалу, грамоти а також премії.
Спілкування отримало найменше голосів і до нього входять відрядження, обмін досвідом на загальнодержавних заходах, можливість спілкування з професіоналами з бібліотечної галузі та іншими цікавими людьми.
Неодноразово згадувалася участь у професійних об’єднаннях молоді, зокрема МС УБА, що дозволяє молодому фахівцю гармонічно влитися в робочий процес та розвиватися на рівні з досвідченими молодими спеціалістами.
Останнє питання опитування звучало “Як Ви сприймаєте свою професію?” Майже половина респондентів з інших країн планує надалі будувати свою кар’єру в бібліотечній справі, 22,7% обрали професію усвідомлено і поки що не планують її змінювати, 21,7% сприймають її як тимчасову роботу, очікуючи на кращий варіант. Лише 2,3% планують отримати спеціалізовану освіту, оскільки майже всі опитувані мають спеціальну освіту.
Радує, що 37% українських бібліотекарів усвідомлено обрали бібліотечну освіту і 37% хочуть будувати бібліотечну кар’єру, тобто 74% планують працювати і розвиватися як спеціалісти. 12% сприймають її як тимчасову роботу, очікуючи на кращий варіант, 4% планують здобути спеціальну освіту.
Як свідчать результати анкетування, молодь прагне працювати в бібліотеках, адже ця робота цікава та різноманітна, дозволяє реалізувати творчі здібності. Вона приваблює навіть попри недостатню заробітну плату та неналежні умови праці. Молодь хоче і буде працювати в бібліотеці, коли матиме підтримку своїх ініціатив від керівництва, буде частиною згуртованого різновікового колективу, де зможе працювати в команді на реалізацію ідей та завдань бібліотеки як інформаційно-дозвіллєвої структури.