“Великі справи не робляться однією людиною,
вони здійснюються командою”
Стівен Пол Джобс
Сучасний етап розвитку України в сфері міжнародних зв’язків потребує взаємовигідної співпраці в усіх напрямках, розвитку інтеграційних і координаційних процесів. Це стосується і бібліотечного сектору України, тому що саме бібліотеки є фундаментом культурної, наукової та освітньої інфраструктури держави.
Інформаційно-комунікаційна діяльність бібліотек зорієнтована на комплексну професійну взаємодію, яка веде до інтеграції бібліотек різних відомств на основі спеціалізації, централізації, координації та кооперування діяльності, що сприяє формуванню ефективного національного інформаційного середовища.
Рух Відкритого Доступу дав поштовх процесу інтеграції наукових ресурсів. Сучасний науковець потребує не тільки доступу до наукової інформації, а й можливість представити свої наукові надбання у світовій мережі. Тому, глобальне завдання наукових бібліотек – забезпечення вільного доступу не лише до власних інформаційних ресурсів, а й до міжнародних. Спільні завдання, однакові комп’ютерні та телекомунікаційні технології дають можливість інформаційній взаємодії на регіональному, галузевому та загальнонаціональному рівнях, спонукають до активного пошуку спільних напрямків, об’єднання зусиль для узгодженої співпраці у бібліотечній сфері.
Розглянемо, які є шляхи і можливості для інтеграції наукових ресурсів бібліотек вищих навчальних закладів.
Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України
(ELibUkr). Заснована у 2009 році. Ініціатор проекту ELibUkr – Києво-Могилянська Фундація Америки. Проект передбачає передплату ліцензованих інформаційних продуктів для кожного університету – електронних журналів, електронних книг, баз даних – найважливішого ядра світових інформаційних ресурсів, що покривають усі галузі знань (наука, техніка, медицина, соціальні та гуманітарні науки).
Основу ELibUkr становить єдиний потужний портал, який спрямовує користувачів до всіх типів електронної інформації. Студенти, викладачі і науковці університетів отримують вільний доступ до всіх ресурсів проекту (БД, Пошукові системи, Ресурси ВД) та забезпеченні можливістю вільно розміщувати свої публікації у власному інституційному репозитарії та/чи створених електронних журналах відкритого доступу. Проект відкритий для участі і стрімко розширює національну мережу.
Як стати учасником проекту? Будь-який університет України може стати учасником проекту ELibUkr. Участь у проекті безкоштовна. Для цього потрібно:
- Прийняти Декларацію про приєднання до проекту;
- Заповнити Анкету університета-учасника Проекту;
- Надіслати Декларацію та Анкету.
Інформаційний портал «Наука України: доступ до знань» (2015)
Інформаційні складові порталу включають або включатиме авторитетні файли, розширені довідковою інформацією:
- Наукові бібліотеки – реєстр наукових бібліотек України, у якому надається стисла інформація про бібліотеку та її фонди, місцезнаходження, інтернет-адресу, науково-інформаційні ресурси, відомче та інституційне підпорядкування.
• Науково-інформаційні ресурси бібліотек – систематизований за типами та галузями знань анотований інтернет-навігатор наукових ресурсів бібліотек України (ЕК, ІР, Е виставки і т.д.). .• Наукові установи – систематизований за типами, регіонами, галузями знань реєстр наукових установ України, призначений для проведення пошуку наукових видань українських наукових установ, пов’язаний із записами авторитетних файлів.
Ще в проекті:
• Наукові фахові видання — систематизований за регіонами, типами та галузями знань інтернет-навігатор наукових журналів та періодичних видань України.
- Науковці України – систематизований за званнями, регіонами, галузями знань, відомчим та інституційним підпорядкуванням, реєстр науковців України, призначений для проведення пошуку наукових видань і публікацій українських вчених, пов’язаний із записами авторитетних файлів.
Проект УБА «БібліоСинергія» (2016) – це партнерський проект бібліотек вишів, спрямований на створення професійного сайту для спілкування однодумців та втілення нових практик в напрямку підтримки наукових досліджень. Ініціатор проекту — НТБ Дніпропетровського нац. ун-ту залізничного транспорту ім. В. Лазаряна.
Спеціально для проекту жодній бібліотеці створювати нічого не потрібно. Лише за власним бажанням поділитися тими напрацюваннями в напрямку підтримки наукових досліджень, які ваша бібліотека вже створила. Напрямки співпраці: академічне письмо та бібліографія; депозитарій; наукові метрики; управління даними досліджень, тощо.
Інформаційний повнотекстовий ресурс «Наукова періодика України» (ННБУВ) – електронний архів наукових періодичних видань України, інтегрований до інтерфейсу аналітичних сервісів Google Scholar. Формування найбільшого в Східній Європі та СНД зібрання розпочато у 2008 році. Даний ресурс має: Авторський покажчик, Покажчик назв публікацій. Функція бібліотек — інформування свого читача про різноманітні пошукові можливості ресурсу.
Бібліометрика української науки — це реєстр вчених і наукових колективів України, які представили в Google Академія свої бібліометричні профілі;
- аналітична інформація для експертного оцінювання результативності дослідницької діяльності;
- національна складова проекту Ranking of Scientists (Cybermetrics Lab).
Підтримує інтерфейс Відділ бібліометрії та наукометрії, який є науково-дослідним і науково-прикладним структурним підрозділом Служби інформаційно-аналітичного забезпечення Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Функція бібліотек – інформування науковців про створену бібліометричну систему та надання консультацій щодо реєстрації у Google Scholar.
Асоціація «УРАН», засновниками якої стали ВНЗ України IV-го рівня акредитації, установи НАН та Академія педагогічних наук України (1997, перереєстр.-2006, Гол. офіс — КПІ). Членом асоціації є ВНТУ. Метою створення і діяльності Асоціації є координація дій та об’єднання зусиль Членів Асоціації для сприяння створенню, розвитку та використанню єдиної національної науково-освітньої телекомунікаційної мережі України, для підвищення рівня освіти та науки, розвитку засад інформаційного суспільства, повноправного входження України в глобальний інформаційний простір.
Консорціум e-VERUM створений в листопаді 2015 р. шляхом укладання багатостороннього договору чотирма засновниками:
- Громадським об’єднанням «ЕЛібУкр»,
- Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського,
- Асоціацією користувачів української науково-освітньої мережі «УРАН»,
- Науковою бібліотекою ім. М. Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка.
Головною метою діяльності Консорціуму є покращення забезпечення електронними інформаційними ресурсами університетських та науково-дослідних установ України, підвищення продуктивності та ефективності діяльності вчених, сприяння збільшенню числа публікацій у провідних наукових виданнях, поліпшення показників української науки в міжнародних рейтингах.
Проект «Український індекс наукового цитування (УІНЦ)» — це складова програмно-апаратного комплексу для забезпечення моніторингу суб’єктів наукової діяльності України. Основною функцією УІНЦ є надання можливостей аналізу загальних тенденцій розвитку наукового комплексу України, ролі і місця окремих учених та установ у розвитку національних наукових шкіл. Зокрема, система забезпечує:
- перегляд довідкової інформації про учених та їх публікації;
- перегляд довідкової інформації про наукові установи України та їх співробітників;
- перегляд аналітичної інформації про індивідуальні показники публікаційної активності учених, показники цитованості їх робіт та ключові наукометричні показники;
- перегляд аналітичної інформації про показники публікаційної активності та динаміки цитованості робіт співробітників наукових установ України різних систем та відомств;
- перегляд зведених звітів про публікаційну активність учених України (окремого регіону) за визначений період часу.
В базах даних УІНЦ зберігаються реєстри індивідуальних та колективних суб’єктів наукової діяльності. Інформація про публікації та показники їх цитованості отримується системою із зовнішніх наукометричних джерел:
- Міжнародний реєстр вчених ORCID.
- Наукометрична платформа Web of
- Наукометрична платформа SciVerse Scopus.
- Науково-видавнича інфраструктура «Наукова періодика України» (Scientific Periodicals of Ukraine).
З початку 2014 р. УІНЦ працює у тестовому режимі.
Завдання бібліотек – загальне інформування щодо цього проекту; методична допомога науковцям університету як створити профіль у наукометричних базах ORCID, Scopus, WoS; інформування редакції університетських журналів про інфраструктуру «Наукова періодика України».
В Україні зареєстровано більше 2,5 тисяч періодичних видань, які позначені як наукові. На сьогоднішній день в Україні відкрито (або започатковано) декілька проектів, які намагаються зібрати, опрацювати і представити у відкритому доступі аналітичну інформацію про наукові журнали.
Проект «Наукова періодика України» УРАН- це загальнодержавна технологічна платформа на базі Open Journal Systems (OJS), яка забезпечує для наукових періодичних видань України процеси редакційного опрацювання, публікації та післяпублікаційної підтримки. Платформа забезпечує відстеження показників цитованості робіт у статтях, представлених у проекті “Наукова періодика України” зі списками пристатейної бібліографії. Це повнотекстова база наук. журналів. Поточний стан – 272 журн. Ресурс розвивається на засадах добровільного взаємовигідного партнерства видавців,
які готові працювати у високотехнологічному веб-орієнтованому середовищі, а також наукових бібліотек та інформаційних центрів України. Базовий пакет послуг технічного та консультаційного супроводу сайтів на платформі “Наукова періодика України” для журналів відкритого доступу є безкоштовним. Про проект “Наукова періодика України” детальніше за адресою домену journals.uran.ua. Бібліотеки виконують інформаційну роль.
«Українські наукові журнали» — волонтерський проект, заснований групою українських видавців, науковців, бібліотекарів. Реєстр створено у вересні 2015 року.
Мета даного проекту — зібрати інформацію, яка найчастіше необхідна авторам та читачам: назва журналу, офіційне скорочення, сайт, ІSSN, індексація певними базами даних, чи є в переліку ВАК, за якими спеціальностями, який тип рецензування, чи є плата за публікацію. На Веб-сайті наведено окремі розділи для авторів та для редакторів, в яких представлено консультаційну інформацію та покрокові інструкції щодо оптимізації та унормування редакційних процесів в ході підготовки журналів до видання. На даний час іде наповнення ресурсу інформацією про українські наукові видання, для відповідного їхнього представлення на сайті та підвищення рівня комунікації між видавцями/редакторами та авторами. Поточний стан – 624 журнали.
Подання інформації і розміщення журналу — безоплатно.
Проекти, які повинні стати етичною складовою всіх інтеграційно-комунікативних процесів, що відбуваються в науково-інформаційному середовищі України.
Проект Сприяння академічній доброчесності в Україні (SAIUP) – 2016 рік.
Цей проект, що розпочинають Американські ради з освіти за участі Міністерства освіти і науки України та за підтримки Посольства Сполучених Штатів, охопить 10 українських університетів — з різних регіонів і з різними характеристиками. Проект повинен зіграти одну з визначальних ролей в трансформації українського суспільства — змінюючи систему вищої освіти, він одночасно змінюватиме суспільні цінності, носіями яких стануть випускники і студенти університетів. Проект SAIUP покаже важливість та практичну цінність академічної доброчесності через широку просвітницьку кампанію, з залученням студентів, співробітників і адміністрації ВНЗ та у співпраці з Міністерством освіти і науки.
Зрозуміло, що бібліотеки можуть відіграти у цьому проекті ключову роль та стати центрами просвітництва та формування культури академічної доброчесності. З цією метою Українська бібліотечна асоціація (УБА) започаткувала проект —
«Культура академічної доброчесності: роль бібліотек», який спрямований на включення бібліотек різних типів, видів, підпорядкування у процес формування в суспільстві культури академічної доброчесності, запобігання проявам шахрайства, плагіату, корупції у сфері освіти та науки, зокрема в університетах.
У доповіді представлена оглядова інформація про:
- проекти, в яких університетські бібліотеки можуть стати, або вже стали активними учасниками;
- проекти, інформацію про які треба довести до керівництва університету, видавництва університетських журналів, до читачів.
На жаль, не все залежить від бажання самої бібліотеки, але поступово бібліотеки дійсно стають науково-інформаційними центрами університетів.