На сучасну бібліотеку визначальним чином впливають загальноцивілізовані тенденції переходу до відкритого інформаційного суспільства. Основними ознаками такого суспільства є демократизація всіх сфер життя суспільства, децентралізоване управління ринковою економікою; розвинута мережа телекомунікацій, що забезпечує вільний доступ громадян до світових інформаційних ресурсів. Бібліотека повинна гідно відповісти на виклик часу.
Сучасний етап розвитку суспільства характеризується переходом до всеохоплюючої інформатизації усіх соціальних інституцій і процесів, пов’язаних із формуванням інформаційних ресурсів і передачею знання. Ця тенденція чітко проявляється в бібліотеці, яка в умовах інформатизації перетворюється зі «сховища книг» у соціальний інститут, що забезпечує кумуляцію, збереження і загальну доступність документів, інформації, знань. (1)
Це зумовлює принципові зміни в її діяльності як соціального інституту, що забезпечує збереження і розвиток світової та національної культури, соціально-економічний прогрес суспільства. Ці процеси стимулюють розробку і впровадження якісно нової системи управління бібліотекою, яка має забезпечити її ефективне функціонування як багатомірної соціально-культурної та інформаційно-комунікативної реальності. За такої трансформації діяльності головною функцією бібліотеки стає задоволення інформаційних потреб суспільства через забезпечення загальної доступності документів, інформації, знань.
Впровадження та використання в діяльності бібліотеки інформаційних технологій, робота по створенню електронних ресурсів, видозміна функцій бібліотеки та перерозподіл функцій структурних підрозділів — все це зумовлює потребу в перегляді управління бібліотекою ВНЗ.(2)
Сьогодні тенденції розвитку бібліотечно-інформаційних технологій та й діяльності бібліотеки в цілому вже неможливо представити без електронних інформаційних ресурсів, що, в свою чергу, призводить до формування електронних бібліотек. Адже головною перевагою останніх є доступ до віддалених ресурсів, який можливий при сучасних телекомунікаційних технологіях.
Темою виступу є управління електронними ресурсами як окремий напрям діяльності в бібліотеці.
Класифікація функцій управління бібліотекою поділяється на загальні та специфічні. Перша група виділена відповідно до основних напрямів управління.
А специфічні функції виділено згідно з розділами бібліотечного менеджменту:
загальне керівництво;
управління бібліотечною технологією, організація праці і стимулювання;
управління кадровим потенціалом;
оперативне управління;
контроль за якістю роботи, продукції та послуг.
Таким чином, основними складовими бібліотечного управління або по-сучасному «менеджменту» є планування, організація, адміністративне керівництво, кадрове забезпечення, контроль.
У комплексі організаційних проблем слід розглядати питання удосконалення організаційної структури бібліотеки.
Ні для кого не є секретом, що автоматизація бібліотечних процесів неодмінно вплине, або впливає на зміну функцій певних структурних підрозділів, їх видозміну, укрупнення, або, навпаки, роз’єднання. Тому необхідно передбачати цю зміну, чітко розприділяти функції, якщо можна так сказати, розібрати процес на конкретні деталі. В кожній бібліотеці удосконалення структури може йти своїм шляхом, виходячи з різних причин.
У адміністративному керівництві — стиль управління бібліотечним колективом.
Стиль управління повинен базуватися на чіткому розподілі виконавців, інформуванні про зміни, що чекають колектив, доведення потрібності змін, а також постійному підкресленні взаємозв’язків кожного структурного підрозділу бібліотеки в процесі створення інформаційних ресурсів.
У кадровому менеджменті — підготовка і підвищення кваліфікації. На жаль, наші вищестоящі методичні центри не розуміють потреби у чіткому навчанні окремим процесам автоматизації наших фахівців. Єдиним виходом з цієї ситуації є відвідування багатих таким досвідом бібліотек, отримання конкретних консультацій на робочому місці, спеціалізовані школи. Безпосередньо в бібліотеці це вивчення спеціалізованої літератури, практичні заняття з колективом, участь у семінарах та конференціях.
Управління ЕР можна розглядати в трьох аспектах:
об’єкт управління;
задачі управління;
механізм управління.
В механізмі управління бібліотекою взаємодіють два елементи: об’єкт та суб’єкт управління.(3) В якості об’єкту управління ми сьогодні будемо розглядати бібліотечно-бібліографічні ресурси, в першу чергу — інформаційні.
Тобто об’єкт управління електронними ресурсами містить у собі всі електронні ресурси бібліотеки: основними з них є — ЕК; фонд повнотекстових електронних документів; видання на CD-ROM та компакт-дисках.
На секційному засіданні питанням поєднання традиційних і технологічно нових підходів до обліку та наукової обробки видань буде приділено окрему увагу, т.я. необхідно дуже чітко, з однієї сторони, дотримуватись традиційних бібліотечних вимог, так і, з другої сторони, бачити і досконало знати всі можливості та взаємозв’язки Програми, в якій працює кожна бібліотека.
Як і кожен масив, інформаційні електронні ресурси потребують роботи, пов’язаної з їх впорядкуванням, тобто, до управління цими ресурсами:
формування фонду електронних ресурсів;
забезпечення до них доступу;
створення умов для надійного зберігання цих ресурсів.
Система управління інформаційними ресурсами повинна бути:
Здатною до роботи в різних ситуаціях.
Гнучкою в пристосуванні до динаміки процесів.
Містити набір інструментарію, що поліпшує управління ресурсами.
В роботі по управлінню слід враховувати і суб’єкт управління — користувачів. Адже саме студентство складає головну частку користувачів вузівських бібліотек, і саме їх потреби повинні визначати пріоритети в діяльності цих бібліотек.
«Показателями эффективности работы библиотеки являютеся способность библиотеки удовлетворить нужды потребителей и степень использования фонда.
Чтобы суметь удовлетворить эти потребности, каждая библиотека вырабатывает свой собственный комплекс рабочих процессов; но только в том случае библиотека имеет право на существование, если каждый процесс, каждая операция и каждый вид обслуживания направлен на удовлетворение нужд потребителя»
/Дж. Х. Шира, библиотековед/
Наступна наша секція і буде розглядати якість обслуговування користувачів в мовах створених інформаційних ресурсів, поліпшення доступу до них та проблеми, що існують.
Адже для удосконалення якості інформаційних послуг в бібліотеці необхідне поліпшення і якісного інформаційного забезпечення потреб університетської спільноти:
Потреби в інформації для отримання знань;
Надання джерел про методику викладання знань;
Сприяння проведенню науково-дослідних робіт.
Всі ці потреби забезпечуються інформаційними електронними ресурсами бібліотеки.
Суть управління ресурсами полягає у планомірній, систематичній діяльності щодо узгодження чіткої роботи кожного структурного підрозділу бібліотеки.
Головною метою функціонування бібліотеки в період освоєння інформаційних технологій є забезпечення доступності документів, інформації, знань для ефективного забезпечення освітніх та наукових потреб навчального закладу і максимально повного задоволення інформаційних потреб особистості.
На сучасному етапі інформатизації бібліотек України доцільно виділити такі завдання:
здійснення моніторингу динаміки інформаційного середовища;
вивчення ступенї відповідності фондів первинних документів інформаційним потребам;
аналіз відповідності складу фондів вторинних документів інформаційним потребам;
дослідження ринку зовнішніх інформаційних ресурсів;
здійснення технологічного і технічного оновлення бібліотеки;
вдосконалення існуючої, розробка і реалізація перспективної системи послуг;
розробка науково-організаційних основ інноваційної діяльності бібліотеки.
На сьогоднішній конференції ми матимемо змогу розібратися в окремих моментах системи управління, ролі певних структурних підрозділів бібліотеки в цьому процесі, побачимо зв’язок суто бібліотечних технологій і підходів до їх відображення в нових технологіях. Також будуть дані аналізи представлення інформаційних ресурсів на сайтах бібліотек як результат впровадження інформаційних технологій на допомогу науковому та освітньому процесам діяльності бібліотек ВНЗ.
Таким чином управління інформаційними ресурсами це постійний систематичний процес, і чим більш він буде вивчений, проаналізований, продуманий на кілька років і кроків вперед, тим якіснішою та ефективнішою буде вся діяльність бібліотеки та її колективу.
Список використаної літератури:
1. Алі, Халід Алі Тавальбех Стратегічне управління діяльністю бібліотеки: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук: спец. 07.00.08 / Алі Халід Алі Тавальбех; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2001. — 17 с.
2. Вилегжаніна Т.І. Менеджмент бібліотеки в сучасних умовах: розподілене керівництво і відповідальність/ Вилегжаніна Т.І. //Бібліотечна планета. — 2009. -№1. — С.5.
3. Управление библиотекой [Текст] : Учебно-практическое пособие / Сост. А.С. Аверьянов, А.Н. Ванеев. — СПб. : Профессия, 2003. — 302 с. — (Библиотека).-С. 13.
4. Еременко Т.В. Информатизация вузовских библиотек в России и США: сравнительный анализ: Монография.-М.:Пашков дом, 2003.-297 с.:ил.