В статті висвітлюються традиції та інновації, які впроваджені та використовуються науково-технічною бібліотекою Вінницького національного технічного університету для ефективного обслуговування користувачів і розвитку освітньої та науково-дослідної діяльності науковців, викладачів і студентів університету в умовах дистанційного (гібридного) навчання.
Ключові слова: бібліотечний сервіс, бази даних, дистанційна освіта, сервіс онлайновий, інформаційно-бібліотечна діяльність, web-сайт бібліотеки, інституційний репозитарій, електронний каталог, система підтримки навчального процесу, електронні інформаційні ресурси, віддалені користувачі, соціальні мережі, університетська бібліотека, науково-технічна бібліотека ВНТУ
Keywords: library service, databases, distance education , online service, information and library activities, library web-site, institutional Repository, electronic catalog, educational support system , electronic information resources, virtual users, social networks, university library, Scientific Library VNTU
Ні для кого не є секретом, що розвиток науки та освіти безпосередньо залежить від якості бібліотечно-інформаційного забезпечення. А сьогоднішні тенденції розвитку сучасного суспільства для цього вимагають широкого використання інтернет-технологій.
Науково-технічна бібліотека Вінницького національного технічного університету виконує свою місію, забезпечуючи широкий спектр послуг на найвищому рівні, впроваджуючи у свою роботу інноваційні технології, нові форми і методи роботи. Адже сучасна бібліотека – це єдине місце, де надається доступ до інформації як у традиційній друкованій формі, так і в електронному вигляді [4].
Пандемія внесла корективи у життя суспільства всього світу. Не пройшли вони й повз бібліотечну сферу. Перед Бібліотеками постали справжні виклики. Одним з них – це повний перехід на дистанційне обслуговування користувачів.
Перспектива дистанційної роботи не застала нашу Бібліотеку зненацька, адже ще з 90-х років минулого століття почалась переорієнтація обслуговування на віддаленого читача.
Розуміючи те, що у майбутньому задовольнити запити студентів та науковців буде можливо лише на базі нових інформаційних технологій, бібліотека університету активно почала їх впроваджувати в виробничі процеси.
Ще в 1991 році було придбано програмне забезпечення (ПЗ) CDS/ISIS/M, і ми були першими в Подільському регіоні, хто почав змінювати систему інформаційно-бібліотечного обслуговування, впроваджувати нові технології.
Тоді ж в нашій Бібліотеці було започатковано електронний каталог (ЕК), який став основною електронною базою університету і платформою для подальшого просування шляхом інновацій. В 1994 році ЕК було виставлено для користування читачам, що значно підвищило якість і швидкість пошуку інформації. Велику роль для такого пошуку зіграло те, що бібліотекарями при введенні бібліографічних описів документів одразу створювались та вдосконалювались словники ключових слів [6].
Бібліотека університету з перших своїх кроків на шляху впровадження інформаційних технологій на чільне місце ставила комп’ютеризацію інформаційного обслуговування користувачів з послідуючим переходом до автоматизації всіх технологічних бібліотечних процесів.
Можливості програмного забезпечення CDS/ISIS/M були вичерпані, і перед Бібліотекою постала непроста задача переходу на інше ПЗ, не втративши накопиченої інформації.
Тому в 2004 році було придбано автоматизовану бібліотечну інформаційну систему (АБІС) «УФД/Бібліотека», яка на відміну від ISIS передбачає як інформаційне обслуговування користувачів, так і автоматизацію основних технологічних циклів бібліотеки. Це дало можливість для подальших інноваційних змін [6].
Після кропіткої роботи бібліотекарів в НТБ університету було впроваджено автоматизоване обслуговування користувачів та запущено електронну книговидачу.
Все це було передумовою сьогодення. І сьогодні наша Бібліотека – сучасна університетська бібліотека, яка забезпечує на належному інформаційному рівні освітній, науково-дослідний та виховний процес в університеті, надає цілий спектр онлайнових сервісних послуг науковцям, студентам та іншим користувачам.
Бібліотека орієнтується на віддаленого читача, який в будь-який момент може її відвідати через мережу Інтернет. Для цього незамінним на сьогодні є бібліотечний сайт. Він є зручним інструментом, який поєднує інформаційні, пошукові, освітні, навігаційні функції. Тут представлена вся інформація про бібліотеку, її діяльність, послуги, ресурси, зібрано багато корисної інформації, як для студентів, науковців, так і абітурієнтів [1].
Вебсайт інформує про всі аспекти діяльності бібліотеки та є єдиним вікном доступу до сформованого Бібліотекою портфелю онлайн послуг: віртуальної довідки «Запитай бібліотекаря», електронного замовлення літератури, електронної доставки документів, визначення індексів УДК, пошуку документів в електронному каталозі та ін., що дуже актуально при дистанційному навчанні студентів.
В умовах сьогодення дуже важливо, що з сайту забезпечується доступ до електронного каталогу, здійснюється цілодобовий онлайновий доступ до повнотекстових баз даних, в т.ч. власної генерації.
Надзвичайною популярністю серед наших науковців користуються рубрика на сайті НТБ «На допомогу науковцю», де міститься вся необхідна інформація для написання наукових праць.
Багато цінної інформації надається в рубриці «Електронні ресурси» з розділами «Локальні ресурси», «Наукові ресурси України», «Ресурси вільного доступу», «Патенти, стандарти», «Дисертації», «Інтернет-посилання».
Важливим інформаційним електронним ресурсом власної генерації є електронний архів університету – Інституційний репозитарій ВНТУ. Він виконує важливу місію – популяризує наукові здобутки університетської спільноти (науковців, студентів, співробітників). Наразі Інституційний репозитарій нараховує близько 28000 записів і є єдиним ресурсом ВНТУ, зареєстрованим в 7 міжнародних БД. Одну з ключових ролей репозитарій відіграє для підвищення рейтингу університету через зростання рівня цитованості наукових праць шляхом забезпечення вільного довготривалого та надійного доступу до них через Інтернет. Великий вклад Бібліотеки є в тому, що електронний архів ВНТУ посів 195 місце серед 2808 університетських архівів світу, а також увійшов у ТОП-10 українських інституційних репозитаріїв, посівши 10 місце на підставі кількості документів, що проіндексовані в Google Scholar [3] .
Під час пандемії активізувалась діяльність Сектора з підтримки наукових досліджень в університеті, який виконує роль консультативного центра з усіх напрямків наукової діяльності вчених ВНТУ: створення профілю дослідника в БД, вибору міжнародних журналів та роботи з ними, наукометричних інструментів, референсменеджерів, підтримка інституційного репозитарію та ін. Ось і під час карантину працівники сектору віддалено проводили величезну і надзвичайно важливу роботу: розміщували в репозитарії тези конференцій, редагували метадані публікацій, патентів, наукових портфоліо викладачів, проводили перевірки на відповідність розміщених документів, вилучали дублети, імпортували праці науковців за допомогою системи підтримки навчального процесу JetlQ, надавали консультації е-поштою та в телефонному режимі.
Працівниками Сектору під час жорсткого карантину налаштовано віддалений доступ зареєстрованим в бібліотеці користувачам до БД Scopus, Web of Science, Springer Nature.
Працівники Бібліотеки зібрали інформацію про доступ до ресурсів, що надавалися багатьма видавцями і провайдерами інформаційних джерел серед яких Elsevier, Wiley, Springer, Cambridge University Press, MIT Press, які відкрили частину своїх ресурсів на час дії обмежувальних заходів, відгукнувшись на заклик учасників Міжнародної коаліції бібліотечних консорціумів (ICOLC). Точкою доступу до ресурсів став бібліотечний сайт.
Бібліотека систематично інформувала про можливості, які надаються студентам, науковцям, співробітникам для навчання, наукової роботи, самоосвіти, розвитку в умовах діючих обмежень. Для зручності на бібліотечному сайті створено банер з посиланнями на цю інформацію.
Для студентів молодших курсів, а також для тих, хто займається науково-дослідницькою діяльністю Бібліотека на своєму сайті розмістила презентації «Основи інформаційної культури», «Бібліографічне посилання: загальні положення та правила складання», «Бібліографічний опис: структура та загальні вимоги до складання» та ін. В умовах дистанційного (чи гібридного) навчання звернення до цих матеріалів зросла в рази.
Багато уваги приділялось наповненню е-бібліотеки, яка забезпечує зареєстрованим в НТБ користувачам цілодобовий доступ до е-документів з можливістю їх завантаження. Спільно з інформаційно-редакційним центром університету Бібліотека інтенсивно поповнює її е-виданнями викладачів ВНТУ, які вийшли минулими роками в традиційному вигляді.
На час карантину співробітникам було надано дистанційний доступ до програмного забезпечення, на якому ми працюємо – АБІС «УФД/Бібліотека». Бібліотекарі з дому створювали аналітичні описи, працювали з нормативно-технічною документацією (ГОСТи і СНиП), вводились дисертації та автореферати дисертацій, вносились і редагувались ключові слова в словниках.
Працівники відділу комплектування та наукової обробки літератури розглядали пропозиції книжкових видавництв на предмет придбання літератури та складали списки.
Як один з основних структурних підрозділів університету, наша Бібліотека була задіяна в проходженні акредитації спеціальностей ВНТУ. Беручи участь у відеоконференціях із членами експертної групи з питань акредитації освітніх програм ми доповідали про книгозабезпеченість дисциплін відповідно аналізу за тематико-типологічним планом бібліотеки, інформували про можливості в задоволені інформаційних потреб користувачів не лише в своїх стінах, але і за їх межами – віддалено, відповідали на запитання.
Під час карантину продовжувалась робота над проєктами книгозбірні.
Один з них – інформаційно-освітній проєкт «Науку творять обрані». Він покликаний популяризувати наукові надбання вчених нашого університету, висвітлювати їхню роль в розвитку науки краю, держави та світу, їхнє достойне місце в світовій науковій еліті. В рамках проєкту в цей непростий час підготовлено три біобібліографічні покажчики серії «Вчені нашого університету» та три віртуальні виставки «Штрихи до портрета вченого» до ювілейних дат науковців ВНТУ [8].
Про нові видання вчених університету, якими поповнились бібліотечні фонди, віддаленого користувача Бібліотека інформує у вигляді віртуальної презентації в рубриці «Науковці пропонують» на бібліотечному сайті.
В рамках проєкту Бібліотека проводить роботу по створенню сторінок провідних науковців університету у Вікіпедії з посиланнями на наукові праці, що знаходяться у відкритому доступі. Така діяльність покликана представляти науковий потенціал університету у віртуальному інформаційному середовищі вільної інтернет-енциклопедії, а також сприяє підвищенню рейтингу університету. Перелік створених сторінок з гіперпосиланням на них представлено на сайті Бібліотеки у розділі «ВНТУ у Вікіпедії». Вони повсякчас відслідковуються бібліотекарями та, за необхідності, редагуються. За час карантину розділ поповнився чотирма новими сторінками [5].
Під час карантину, коли усі послуги надавались онлайн, Бібліотека вела активну виставкову, презентаційну діяльність. До цієї роботи долучились співробітники всіх відділів НТБ, проявляючи ініціативу, відшуковували цікаві теми та інформацію до них. Готувались віртуальні бесіди, презентації до знаменних дат відомих людей. Значна частина їх була краєзнавчого характеру і ввійшла до краєзнавчого проєкту «Вінниччина: історія, сьогодення, майбутнє», який розкриває історію нашої малої батьківщини, популяризує знання про наших видатних земляків у світі, а також висвітлює сторінки історії краю, його традиції, пам’ятки архітектури [8].
Так, бібліотекарі зініціювали появу в проєкті нового циклу «Імена, увічнені у вулицях Вінниці», де у формі віртуальних бесід, презентацій ми розповідаємо, ким були та чим заслужили пошану від нащадків люди, чиї імена тепер носять вулиці й провулки нашого міста. За період дистанційної роботи цикл поповнився п’ятьма роботами.
В той же час продовжувалась освітня місія Бібліотеки. Для студентів створювались виставки на допомогу вивченню дисциплін за їх спеціальністю з гіперпосиланнями на джерела до ЕК бібліотеки, де зареєстровані користувачі завжди мають змогу завантажити документ, який їх зацікавив.
Наша Бібліотека активно задіяна в соціальних мережах. В умовах сьогодення така діяльність особливо допомагає донесенню інформації Бібліотеки до своїх користувачів. Сторінка Бібліотеки в соціальній мережі «Facebook» активно відвідується викладачами та співробітниками університету. Для охоплення молодіжної аудиторії, насамперед студентів, був створений канал Бібліотеки в Telegram. Також Бібліотека має свій канал на YouTube, де виставляє відео з презентацій, соціальних опитувань, масових заходів, флешмобів, професійних свят [9].
Сторінки Бібліотеки в соціальних мережах «Facebook» та «Telegram» за відгуками наших користувачів, є комунікативним і соціально-культурним центром університету, його представником у світовому віртуальному інформаційному інтернет-середовищі.
Слід зазначити, що відвідування віддаленими користувачами сайту, ЕК, репозитарію неабияк зросло завдяки розповсюдженню інформації через соцмережі.
Під час карантину бібліотекарі займались не лише своїми обов’язками, але й самоосвітою. Активно брали участь у вебінарах, що проводились компаніями про роботу з базами даних (за цей час працівниками було отримано майже 120 сертифікатів), онлайн конкурсах (1 переможець «WikiGap 2020» від Вікіпедії), майстер класах, опитуваннях, тестах професійного спрямування та ін.
Працівники Бібліотеки взяли участь у вебінарі, який провела науково-технічна бібліотека Дніпровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна про організацію віддаленої роботи, опираючись на свій досвід. Під час обговорення ми поділилися своїми напрацюваннями в цьому напрямку, адже наша Бібліотека достойно справилася з викликами, які поставив перед всіма COVID-19.
Налагодити роботу бібліотекарів в обмежених умовах та сприяти їх необмеженому професійному спілкуванню було покликано створення групи «НТБ» у месенджері Viber.
Отже, науково-технічна бібліотека Вінницького національного технічного університету, поєднуючи традиційний та інноваційний підхід в своїй діяльності, дотримується головної мети – відповідати вимогам і запитам користувачів, а також сучасному рівню освіти. А оскільки нині, як доведено часом, задовольнити запити студентів та науковців можливо лише на базі нових інформаційних технологій, ми їх активно впроваджуємо. І це в нас виходить!
Список використаних джерел
- Андронік, Л. Д., Желюк, Л. М. Сайт НТБ ВНТУ як інформаційний ресурс забезпечення якісної освіти та науки в університеті [Електронний ресурс] / Л. Д. Андронік, Л. М. Желюк // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2015. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/635. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Андронік, Л. Д. Формування фонду бібліотеки ВНЗ в умовах розвитку електронних інформаційних технологій [Електронний ресурс] / Л. Д. Андронік // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2010. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/37. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Криштафович Л. А. Інформаційне забезпечення науки ЗВО – стратегічна складова діяльності університетської бібліотеки [Електронний ресурс] / Л. А. Криштафович // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 20185. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua//handle/123456789/19850. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Місія бібліотеки [Електронний ресурс] // Науково-технічна бібліотека Вінницького національного технічного університету : [веб-сайт]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2013-2018. – Режим доступу: http://lib.vntu.edu.ua/pages/65.html. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020.
- Немчук О. М. Сучасні інформаційні сервіси бібліотек закладів вищої освіти: вікі-технології [Електронний ресурс] / О. М. Немчук, наук. кер. Т. М. Яворська // Вісник студентського наукового товариства ДонНУ імені Василя Стуса. – Вінниця, 2019. – Т. 1, № 11. – С. 139-143. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua//handle/123456789/25619. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020.
- Притуляк, Т. Є. Впровадження автоматизованої книговидачі в науково-технічній бібліотеці Вінницького національного технічного університету: проблеми та перспективи. [Електронний ресурс] / Т. Є. Притуляк // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2013. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/23. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Притуляк Т. Є. Книгозбірня університету – науковцям [Електронний ресурс] / Т. Є. Притуляк // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2014. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/197. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Притуляк Т. Є. Проектна діяльність університетської бібліотеки як фактор її розвитку (з досвіду роботи науково-технічної бібліотеки Вінницького національного технічного університету) [Електронний ресурс] / Т. Є. Притуляк // Матеріали науково-практичної конференції «Місце бібліотек ВНЗ у міжнародному науковому інформаційному просторі», Вінниця, ВНАУ, 29 листопада 2016 р. – Вінниця, 2016. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/13483. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 25.04.2018.
- Притуляк, Т. Є. Університетська бібліотека у режимі 24 х 7 х 365. [Електронний ресурс] / Т. Є. Притуляк // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2015. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua/handle/123456789/645. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020
- Цвілишена, О. М. Онлайнові сервіси університетської бібліотеки:стан та перспективи розвитку [Електронний ресурс] / О. М. Цвілишена // Інституційний репозитарій ВНТУ : [електронний архів]. – Електрон. текст. дані. – [Вінниця] : ВНТУ, 2017. – Режим доступу: http://ir.lib.vntu.edu.ua//handle/123456789/15500. – Назва з екрана. – Дата перегляду: 27.11.2020